Skip to content

504 Manchester Ave.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block586
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description2-1SF 1300
Dwellings4
ZoningR75
Sq Footage1,736
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
41%
Improvement Value:$169,600
59%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,452+5.2%
2024$7,083+17.9%
2023$6,006+1.3%
2022$5,930+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$458,000
Sq Ft1,736DeedBook 18939, Page 1316Recorded3/8/2022

Property Sale

Sale
$212,500
Sq Ft1,300DeedBook 18297, Page 175Recorded2/4/2021

Property Built

Built

Year Built: 1940