Skip to content

526 Community Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Date
Apr 21, 1997

Property Information

Block594
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,900
73%
Improvement Value:$130,900
27%
Total Assessment$481,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,445+5.2%
2024$11,828+3.5%
2023$11,428+1.3%
2022$11,284+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960