Skip to content

528 Community Dr.Brick, NJ 08723

Built 1944

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Feb 9, 2022

Property Information

Block594
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1125
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,125
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,700
71%
Improvement Value:$130,900
29%
Total Assessment$451,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,665+5.2%
2024$11,087+6.0%
2023$10,462+1.3%
2022$10,326+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,125DeedBook 19006, Page 1Recorded4/25/2022

Property Sale

Sale
$174,000
DeedBook 4994, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1944