Skip to content

519 Barber Ave.Brick, NJ 08723

Built 1941

Last Sale Price
$14,000
Last Sale Date
Jul 17, 2020

Property Information

Block601
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class15
Description1SF-1SCBG 0756
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage756
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
65%
Improvement Value:$62,100
35%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,626+5.2%
2024$4,397+3.5%
2023$4,248+1.3%
2022$4,195+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$14,000

From:

To:

Sq Ft756DeedBook 17994, Page 24Recorded8/4/2020

Property Sale

Sale
$12,980

From:

To:

Sq Ft756DeedBook 17374, Page 880Recorded2/1/2019

Property Sale

Sale
$14,000

From:

To:

Sq Ft756DeedBook 16989, Page 934Recorded1/8/2018

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft756DeedBook 16800, Page 1047Recorded7/14/2017

Property Built

Built

Year Built: 1941