Skip to content

537 Barber Ave.Brick, NJ 08723

Built 1993

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Apr 28, 1993

Property Information

Block601
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,016
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
41%
Improvement Value:$164,800
59%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,951+5.4%
2024$6,595+3.6%
2023$6,363+1.3%
2022$6,280+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993