Skip to content

524 Vannote Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 13, 2007

Property Information

Block602
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.2

Building Details

Building Class15
Description1SF 12 0990
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
64%
Improvement Value:$64,500
36%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,636+5.2%
2024$4,407+3.5%
2023$4,258+1.3%
2022$4,204+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950