Skip to content

136 Pinehurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 13, 2017

Property Information

Block616
Lot37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF 0780788
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage788
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
65%
Improvement Value:$61,800
35%
Total Assessment$174,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,265-0.6%
2024$4,291+3.5%
2023$4,146+1.3%
2022$4,094+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft788DeedBook 16827, Page 406Recorded8/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 14769, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1940