Skip to content

128 Pinehurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 23, 2025

Property Information

Block616
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage700
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,000
72%
Improvement Value:$43,800
28%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,050+5.2%
2024$3,849+3.5%
2023$3,719+1.3%
2022$3,672+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft700DeedBook 20016, Page 1248Recorded5/20/2025

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 14586, Page 1351

Property Sale

SaleMulti
$158,000
DeedBook 11766, Page 1113

Property Sale

SaleMulti
$68,500
DeedBook 5763, Page 509

Property Sale

SaleMulti
$43,000
DeedBook 5185, Page 806

Property Built

Built

Year Built: 1950