Skip to content

173 Pinehurst Rd.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 1996

Property Information

Block621
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage744
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
66%
Improvement Value:$59,800
34%
Total Assessment$174,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,515+5.2%
2024$4,291+3.5%
2023$4,146+1.3%
2022$4,094+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950