Skip to content

100 Breton RdBrick, NJ 08723

Built 1928

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jan 30, 2021

Property Information

Block621
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,653
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
59%
Improvement Value:$76,300
41%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,753+5.2%
2024$4,517+3.5%
2023$4,364+1.3%
2022$4,309-15.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,653DeedBook 17703, Page 1509Recorded12/3/2019

Property Sale

SaleMulti
$115,300
DeedBook 10167, Page 575

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 5588, Page 824

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5497, Page 392

Property Built

Built

Year Built: 1928