Skip to content

39 London Rd.Brick, NJ 08723

Built 1933

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2003

Property Information

Block631
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage806
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
65%
Improvement Value:$62,700
35%
Total Assessment$178,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,616+5.2%
2024$4,387+3.5%
2023$4,239+1.3%
2022$4,185+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5748, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1933