Skip to content

451 Driver Ave.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2020

Property Information

Block656
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage830
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,800
64%
Improvement Value:$58,800
36%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,226+5.2%
2024$4,016+3.5%
2023$3,881+1.3%
2022$3,832+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 14438, Page 1647

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 12865, Page 1925

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 11297, Page 1283

Property Sale

SaleMulti
$84,900
DeedBook 5582, Page 475

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 5514, Page 66

Property Sale

SaleMulti
$38,000
DeedBook 4923, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1940