Skip to content

41 Dock Rd.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Jul 26, 1991

Property Information

Block631
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage864
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
67%
Improvement Value:$56,000
33%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,365+5.2%
2024$4,149+3.5%
2023$4,009+1.3%
2022$3,958+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 4920, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1940