Skip to content

150 Route 35 No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1990

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 30, 1990

Property Information

Block63
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class19
DescriptionA-2SF2G-P 3296
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,296
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,600
51%
Improvement Value:$442,000
49%
Total Assessment$900,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,262+5.2%
2024$22,110+3.5%
2023$21,362+1.3%
2022$21,092+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4856, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1990