Skip to content

161 Sunset Lane No.Mantoloking, NJ 08738

Built 1954

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 11, 2025

Property Information

Block63
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF1G 1228
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,228
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$458,600
85%
Improvement Value:$83,200
15%
Total Assessment$541,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,995+5.2%
2024$13,301+3.5%
2023$12,852+1.3%
2022$12,689+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954