Skip to content

308 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 21, 2016

Property Information

Block646
Lot60
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,467
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,300
14%
Improvement Value:$296,300
86%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,927+5.2%
2024$8,484+3.5%
2023$8,198+1.3%
2022$8,094+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

DeedBook 16584, Page 743Recorded11/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920