Skip to content

671 Mantoloking Rd.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block648
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,332
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
50%
Improvement Value:$103,100
50%
Total Assessment$207,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,112+5.5%
2024$4,847+3.7%
2023$4,674+1.4%
2022$4,612+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960