Skip to content

136 Sunset Lane No.Mantoloking, NJ 08738

Built 2014

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2025

Property Information

Block64
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class20
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage5,155
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,337,500
59%
Improvement Value:$922,500
41%
Total Assessment$2,260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$58,376+5.2%
2024$55,483+3.5%
2023$53,607+1.3%
2022$52,929+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$6,250,000
Sq Ft5,155DeedBook 19527, Page 365Recorded11/2/2023

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$1,900,000
DeedBook 10388, Page 254