Skip to content

134 Route 35 No.(1609)Mantoloking, NJ 08738

Built 1981

Last Sale Price
$990,000
Last Sale Date
Apr 16, 2019

Property Information

Block64
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page10.2

Building Details

Building Class17
Description2SF-1SF2G-P1728
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,728
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$566,200
62%
Improvement Value:$340,100
38%
Total Assessment$906,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,410+5.2%
2024$22,250+6.8%
2023$20,826+13.5%
2022$18,352+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 17498, Page 1718Recorded6/11/2019

Property Built

Built

Year Built: 1981