Skip to content

18 Oak Ct.Brick, NJ 08723

Built 1952

Last Sale Price
$159,900
Last Sale Date
Dec 13, 2001

Property Information

Block652
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,140
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
55%
Improvement Value:$93,200
45%
Total Assessment$208,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,380+5.2%
2024$5,114+3.5%
2023$4,941+1.3%
2022$4,878+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$159,900
DeedBook 10682, Page 1399

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 5257, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1952