Skip to content

12 Oak CtBrick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block652
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage959
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,800
68%
Improvement Value:$54,400
32%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,370+5.2%
2024$4,154+3.5%
2023$4,013+1.3%
2022$3,963+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft959DeedBook 18860, Page 33Recorded1/11/2022

Property Sale

SaleMulti
$136,500
DeedBook 14635, Page 1503

Property Built

Built

Year Built: 1940