Skip to content

11 Mckay Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$204,500
Last Sale Date
Nov 30, 2006

Property Information

Block654
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage550
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,600
67%
Improvement Value:$49,000
33%
Total Assessment$150,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,890+5.2%
2024$3,697+3.5%
2023$3,572+1.3%
2022$3,527+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$204,500
DeedBook 13436, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$42,250
DeedBook 10259, Page 1350

Property Built

Built

Year Built: 1950