Skip to content

480 East End Ave.Brick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2024

Property Information

Block662
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage649
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,900
64%
Improvement Value:$60,700
36%
Total Assessment$168,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,105+5.6%
2024$3,889+3.7%
2023$3,749+1.4%
2022$3,699+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1945