Skip to content

474 East End Ave.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 13, 2015

Property Information

Block662
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page36.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,104
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
49%
Improvement Value:$120,300
51%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,091+5.2%
2024$5,789+3.5%
2023$5,593+1.3%
2022$5,522+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 16173, Page 143Recorded8/27/2015

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 10602, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1960