Skip to content

732 Pine Dr.Brick, NJ 08723

Built 1976

Last Sale Date
May 18, 2005

Property Information

Block674
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,205
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
54%
Improvement Value:$108,000
46%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,018+5.2%
2024$5,720+3.5%
2023$5,527+1.3%
2022$5,457+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1976