Skip to content

738 Pine Dr.Brick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Jun 18, 2020

Property Information

Block674
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,209
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,600
56%
Improvement Value:$99,400
44%
Total Assessment$226,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,838+5.2%
2024$5,548+3.5%
2023$5,361+1.3%
2022$5,293+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900

From:

To:

Sq Ft1,209DeedBook 17945, Page 1206Recorded7/1/2020

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 14925, Page 417

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 11941, Page 220

Property Sale

Sale
$126,900
DeedBook 10403, Page 1924

Property Built

Built

Year Built: 1960