Skip to content

711 Sycamore DrBrick, NJ 08723

Built 1972

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block676
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,712
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
49%
Improvement Value:$135,900
51%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,933+5.2%
2024$6,589+3.5%
2023$6,366-3.6%
2022$6,604+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,712DeedBook 18948, Page 1387Recorded3/15/2022

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,712DeedBook 18534, Page 1493Recorded6/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 5418, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1972