Skip to content

777 Acorn Dr.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block681
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,532
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
49%
Improvement Value:$130,100
51%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,589+5.2%
2024$6,263+3.5%
2023$6,051+1.3%
2022$5,974+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1986