Skip to content

775 Acorn Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Jul 7, 2003

Property Information

Block681
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page39.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage825
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
64%
Improvement Value:$70,200
36%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,042+5.2%
2024$4,792+3.5%
2023$4,630+1.3%
2022$4,572+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 11532, Page 1478

Property Sale

Sale
$114,600
DeedBook 10476, Page 1643

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5028, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1955