Skip to content

115 Cedar Point AveBrick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Sep 22, 2004

Property Information

Block74
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,110
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,500
67%
Improvement Value:$68,600
33%
Total Assessment$206,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,324+5.2%
2024$5,060+3.5%
2023$4,889+1.3%
2022$4,827+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$236,000
DeedBook 12275, Page 1049

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 5039, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1950