Skip to content

29 Spring Ave.Brick, NJ 08723

Built 2007

Last Sale Price
$367,500
Last Sale Date
Jul 27, 2017

Property Information

Block74
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page13.1

Building Details

Building Class16
Description3SFG
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,460
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
37%
Improvement Value:$215,400
63%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,793+5.2%
2024$8,357+3.5%
2023$8,074+1.3%
2022$7,972+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$367,500

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 16825, Page 1711Recorded8/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 13297, Page 1274

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 5330, Page 278