Skip to content

10d Court ABrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 24, 1998

Property Information

Block755
Lot37
QualifierC0904
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class33
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,128
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
50%
Improvement Value:$84,700
50%
Total Assessment$169,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,429+5.4%
2024$4,203+3.6%
2023$4,056+1.3%
2022$4,003+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5296, Page 903

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5181, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1970