Skip to content

485b Jason PlaceBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 11, 2019

Property Information

Block755
Lot37
QualifierC2902
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class33
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,128
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
47%
Improvement Value:$94,100
53%
Total Assessment$179,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,675+5.4%
2024$4,436+3.6%
2023$4,280+1.3%
2022$4,225+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 5292, Page 599

Property Built

Built

Year Built: 1970