Skip to content

39c Court CBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$124,900
Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block755
Lot37
QualifierC2603
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class33
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage888
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
52%
Improvement Value:$78,300
48%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,262+5.4%
2024$4,045+3.6%
2023$3,903+1.3%
2022$3,852+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$124,900

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 18100, Page 35Recorded10/13/2020

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft888DeedBook 17764, Page 751Recorded1/24/2020

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 13237, Page 1901

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 5447, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1970