Skip to content

470b Laurel Brook DrBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 15, 2006

Property Information

Block755
Lot37
QualifierC4402
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page43.2

Building Details

Building Class33
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,128
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
49%
Improvement Value:$87,900
51%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,513+5.4%
2024$4,283+3.6%
2023$4,132+1.3%
2022$4,079+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 13178, Page 912

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook 11993, Page 252

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 5196, Page 285

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4920, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1970