Skip to content

401 Sandra Pl.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block757
Lot1
QualifierC0401
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,088
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
55%
Improvement Value:$73,600
45%
Total Assessment$163,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,270+5.4%
2024$4,052+3.6%
2023$3,910+1.3%
2022$3,859+1.7%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 16590, Page 820Recorded12/6/2016

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,088DeedBook 16383, Page 545Recorded5/4/2016

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 12648, Page 1637

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10849, Page 30

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 10182, Page 1737

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4976, Page 579

Property Built

Built

Year Built: 1984