Skip to content

1120 Sandra Pl.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$121,250
Last Sale Date
Nov 19, 2012

Property Information

Block757
Lot1
QualifierC1120
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.5

Building Details

Building Class35
DescriptionCOND
Dwellings1
ZoningRM
Sq Footage1,088
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
56%
Improvement Value:$58,000
44%
Total Assessment$133,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,471+5.4%
2024$3,294+3.6%
2023$3,179+1.3%
2022$3,137+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$121,250
DeedBook 15379, Page 876

Property Sale

Sale
$79,850
DeedBook 5492, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1984