Skip to content

1405 Green Grove Rd.Brick, NJ 08724

Built 2009

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jul 30, 2010

Property Information

Block758
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,921
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
33%
Improvement Value:$263,400
67%
Total Assessment$393,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,268+5.4%
2024$9,745+3.6%
2023$9,402+1.3%
2022$9,280+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$385,000
DeedBook 14655, Page 1617

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 11861, Page 1106

Property Sale

SaleMulti
$122,900
DeedBook 5389, Page 313

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 4843, Page 907