Skip to content

1417 Cedar Ave.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Sep 9, 1997

Property Information

Block789
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2384
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
30%
Improvement Value:$311,300
70%
Total Assessment$443,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,583+5.4%
2024$10,993+3.6%
2023$10,607+1.3%
2022$10,469+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 5504, Page 264