Skip to content

1413 Cedar Ave.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$446,500
Last Sale Date
Jan 26, 2005

Property Information

Block789
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,015
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
33%
Improvement Value:$269,100
67%
Total Assessment$399,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,167+5.5%
2024$9,636+3.7%
2023$9,288+1.3%
2022$9,165+1.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$446,500
DeedBook 12456, Page 1070

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 10442, Page 1481

Property Sale

SaleMulti
$272,000
DeedBook 10119, Page 1323

Property Sale

SaleMulti
$202,400
DeedBook 5555, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1998