Skip to content

1433 Cedar Ave.Brick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Oct 4, 1995

Property Information

Block790
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,689
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
45%
Improvement Value:$158,800
55%
Total Assessment$288,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,538+5.4%
2024$7,154+3.6%
2023$6,902+1.3%
2022$6,813+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 5311, Page 520