Skip to content

1485 Oak Ave.Brick, NJ 08724

Built 1982

Owner
---
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 17, 2025

Property Information

Block790
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,896
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
49%
Improvement Value:$135,400
51%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,927+5.4%
2024$6,574+3.6%
2023$6,343+1.3%
2022$6,261+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft1,896DeedBook 18966, Page 353Recorded3/25/2022

Property Sale

Sale
$291,250

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 16853, Page 62Recorded8/29/2017

Property Built

Built

Year Built: 1982