Skip to content

1419 Princess AveBrick, NJ 08724

Built 2002

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block794
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 2388
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,388
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,900
31%
Improvement Value:$280,100
69%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,597+5.4%
2024$10,057+6.5%
2023$9,443+4.1%
2022$9,070+1.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 18053, Page 803Recorded9/15/2020

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,388DeedBook 16167, Page 559Recorded8/20/2015

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 13589, Page 123

Property Sale

SaleMulti
$284,900
DeedBook 10923, Page 1382

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 5647, Page 425