Skip to content

1432 Cedar Ave.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
May 30, 2006

Property Information

Block794
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,325
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
33%
Improvement Value:$266,500
67%
Total Assessment$396,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,099+5.5%
2024$9,571+3.7%
2023$9,226-1.4%
2022$9,353+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$475,000
DeedBook 13196, Page 1976

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 10502, Page 1497

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 5195, Page 912

Property Sale

SaleMulti
$60,000
DeedBook 4738, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1989