Skip to content

1436 Princess Ave.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 25, 1992

Property Information

Block796
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class16
Description1SF3G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,556
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
49%
Improvement Value:$138,000
51%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,060+5.4%
2024$6,700+3.6%
2023$6,465+1.3%
2022$6,381+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1983