Skip to content

1439 Forest Ave.Brick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Sep 10, 2008

Property Information

Block797
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,250
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
43%
Improvement Value:$179,200
57%
Total Assessment$311,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,135+5.4%
2024$7,721+3.6%
2023$7,450+1.3%
2022$7,353+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 14111, Page 1448

Property Built

Built

Year Built: 1987