Skip to content

1701 Burrsville RdBrick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Mar 24, 1995

Property Information

Block808
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page44.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,066
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
50%
Improvement Value:$116,200
50%
Total Assessment$234,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,110+5.4%
2024$5,799+3.6%
2023$5,595+1.3%
2022$5,522+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 5254, Page 496

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4995, Page 755

Property Built

Built

Year Built: 1975