Skip to content

1626 Harvard Ave.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2000

Property Information

Block828
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,502
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
48%
Improvement Value:$125,900
52%
Total Assessment$243,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,355+5.4%
2024$6,032+3.6%
2023$5,820+1.3%
2022$5,744+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988