Skip to content

1609 Edge StBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2004

Property Information

Block832
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G-P 2096
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,096
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,900
39%
Improvement Value:$182,700
61%
Total Assessment$300,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,846+5.4%
2024$7,446+3.6%
2023$7,184+1.3%
2022$7,091+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970