Skip to content

1646 Tilford BlvdBrick, NJ 08724

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2006

Property Information

Block832
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,080
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
62%
Improvement Value:$73,400
38%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,019+5.4%
2024$4,763+3.6%
2023$4,596+1.3%
2022$4,536+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$93,500
DeedBook 10830, Page 1523

Property Built

Built

Year Built: 1928